המועדון

מועדון הכדורסל בני הרצליה הוא אחד המועדונים הותיקים בכדורסל הישראלי, עם עשרות שנים בליגת העל, השתתפות במפעלים האירופאיים והגעה להישגים. ב-1985 המועדון הוקם על ידי כדורסלן העבר טל ברודי וראש עיריית הרצליה דאז אלי לנדאו. בעונת 1991/92 הצליחה הקבוצה להעפיל לראשונה לליגת העל.


בעונת 1994/95 זכתה הקבוצה בגביע המדינה, לאחר שהדיחה את מכבי תל אביב בחצי הגמר וגברה על הפועל חולון בגמר. מאמן הקבוצה היה אפי בירנבוים, ובסגל שזכה בתואר היו פול תומפסון, ג'ון הדסון, אמיר כץ, רותם ארליך, קורן אמישה, דזי בארמור, אחיה מולכו, מנחם אטלס, פיני חוזז, סטיב שלכטר, אמיר דורון ומיקי הרמן.


בסיומה של עונת 2001/02 ירדה הקבוצה לליגת הלאומית, אך בשל קשיים מצד מכבי רעננה, הוחלט על איחוד בין שני המועדונים, וכך הוקדם "בני השרון" – הקבוצה המאוחדת של רעננה והרצליה. במשך שנות האיחוד, בני השרון הייתה אחת הקבוצות הבכירות בכדורסל הישראלי, כשהיא מעפילה לגמר גביע המדינה ב-2005, ב-2007 וב-2010, ומשחקים בשורותיה שחקנים מובילים כמו לי ניילון, שון ג'יימס, פי ג'יי טאקר, ארז כץ, עוסמאן סיסה, מאיר טפירו, ג'ייסון וויליאמס, גיא פניני וקוקי בלצ'ר.


ביולי 2011 הודיעה עיריית רעננה על כך שאינה מעוניינת להמשיך את הקבוצה המאוחדת, ובכך שבה הקבוצה להיות "בני הרצליה".
בעונת 2014/15, לאחר מספר עונות בתחתית הטבלה, הצליחה הקבוצה להיאבק על הכרטיס לפלייאוף, לאחר שמיקי גורקה מונה למאמן הקבוצה במהלך העונה, ובהובלת ג'וליאן רייט, אבירם זליקוביץ' ועוז בלייזר סיימה את העונה במקום ה-9. גורקה המשיך לאמן את הקבוצה, והוביל את הקבוצה בחזרה לפלייאוף, לאחר עונה בה דורגה במרבית העונה במקומות 1-6, סיימה לבסוף במקום השביעי ובכך שיחקה בפלייאוף מול מכבי ת"א שסיימה במקום השני והודחה מולה. בין שחקניה המובילים של הקבוצה בעונה זו: סטיבן דניס, דרו קרופורד, ג'יימס סינגלטון, אבירם זליקוביץ', יפתח זיו, דני רובין וכרם משעור.


בשל ההצלחה בליגה, הרצליה חזרה להשתתף במפעל אירופי בעונת 2016/17 – היורופקאפ, היא העפילה לשלב הבתים השני באירופה, ובליגה הישראלית רשמה את העונה הטובה ביותר שלה בעשור זה, לאחר שסיימה את העונה במקום החמישי כשהיא מנצחת במהלך העונה שלוש פעמים את מכבי תל אביב בליגה, ורושמת מאזן ביתי של 13 ניצחונות ו-4 הפסדים. את הקבוצה הובילו ג'ף אדריאן וכרם משעור, כשמשעור זוכה בתואר הישראלי המצטיין של העונה ונבחר לחמישיית העונה עם ממוצעים של 14.5 נקודות ו-10 ריבאונדים למשחק. הקבוצה הודחה ברבע גמר הפלייאוף מול מכבי תל אביב.


בקיץ 2017 צירפה הקבוצה את הישראלי הבכיר שון דאוסון, והצליחה להעפיל עונה שנייה ברציפות ליורופקאפ. בשל פתיחת עונה מאכזבת, החליפה את מאמן הקבוצה, ואריק שיבק מונה למאמן הקבוצה. הקבוצה הצליחה להישאר בליגה וסיימה את העונה במקום העשירי. בעונת 2018/19 רשמה הקבוצה עונה מאכזבת, שהסתיימה בירידה לליגה הלאומית.


אחרי 27 שנים בליגת העל, בני הרצליה שיחקה בעונת 2019/20 בליגה הלאומית. הקבוצה החזירה את מיקי גורקה לקדנציה שניה בקבוצה, השאירה את אור לאומי, גייב לוין וניצן חנוכי, צירפה את אנטוני פישר והזרים ג'קים דונלדסון וקנדל אנתוני ורשמה עונה מצוינת במהלכה הייתה רשומה על אחת מהפתעות העונה, כשהדיחה את מכבי חיפה מליגת ווינר סל בשלב שמינית הגמר, והייתה רחוקה נקודה מלהעפיל לחצי הגמר על חשבונה של מכבי ראשון לציון. בליגה הלאומית, דורגה הקבוצה לכל אורך העונה באחד משני המקומות הראשונים שמובילים לליגת העל, ובשל משבר הקורונה הוחלט להפסיק את הליגה ולהחשיב את המיקומים כסופיים, ובכך העפילה בני הרצליה לליגת העל לאחר שדורגה במקום הראשון בעת הפסקת הליגה.

בעונת 2020/21, עונת החזרה שלה לליגה הבכירה, מינתה הקבוצה את שרון דרוקר לתפקיד מאמן הקבוצה, ובנתה סגל שהתבסס על המשכיות מהעונה שעברה, כאשר צורפו לקבוצה 3 שחקנים חדשים בלבד: קוטי קלארק, פרנק גיינס ויאיר קרביץ. הקבוצה רשמה פתיחת עונה קשה עם מאזן של 0 ניצחונות ו-7 הפסדים, אך הצליחה להתחזק ולצרף לשורותיה את מקס היידיגר, והקבוצה רשמה מסע נצחונות בסיומו הבטיחה את הישארותה בליגת העל. יאיר קרביץ נבחר לתגלית העונה של הליגה.

בעונת 2021/22 מינתה הקבוצה את זופר אבדיה לתפקיד המנהל המקצועי, ולתפקיד המאמן בחרה באורן אהרוני. הקבוצה החזירה לשורותיה את שון דאוסון, צירפה את סנדי כהן ודורי סהר ממכבי ת"א, ומינתה את יאיר קרביץ לקפטן. בגזרת הזרים, החתימה את צ'ינאנו אונואקו, כריס באב, קווינטון הוקר ואנדי ואן וליט, וצירפה במהלך העונה את מוריס קמפ. הקבוצה הצליחה להתבסס בצמרת הטבלה וב-17.2 זכתה בגביע המדינה, בפעם השנייה בתולדותיה.