אבדיה: "אין מתכון קבוע להצלחה. אנחנו עובדים מחוץ לקופסה"

רגע לפני יום כיפור, המנהל המקצועי, זופי אבדיה הגיע לראיון מיוחד באתר של בני הרצליה: "היה לי הכי קל לשבת בוושינגטון, אבל בני הרצליה יקרה לליבי. אני רוצה שהציבור בהרצליה יהיה גאה בקבוצה"

15/09/2021

זופי אבדיה החל בשבועות האחרונים את תפקידו החדש כמנהל המקצועי של בני הרצליה. בגיל 61, ואחרי למעלה מ-20 שנים שעבד במחלקת הנוער של בני הרצליה, אחד הזרים הגדולים שהגיעו לישראל נכנס לתפקיד חדש. כעת הוא מגיע לראיון מיוחד לאתר הרשמי של בני הרצליה כדי לסכם את השבועות הראשונים בתפקיד.

איך בונים קבוצה מצליחה?

"בבנייה של קבוצת כדורסל אין מתכון קבוע ואין דרך בטוחה להצלחה. אני דווקא לא שגרתי וניסינו, אני ואורן לעשות דברים מחוץ לקופסה מתוך הבנה שאם נפעל כמו כולם יש לנו סיכויים נמוכים להצליח כי אנחנו פועלים במסגרת תקציב המינימום. חיפשנו שחקנים מיוחדים באופי שיתאימו אחד לשני, יהיו רעבים להצלחות ויבואו לכל משחק עם אנרגיות".

תספר לנו על תהליך בניית הקבוצה

"כמו שאמרתי, אנחנו עובדים בתקציבים נמוכים ולכן צריכים להתנהל בצורה מאוד חכמה. ראיתי כבר קבוצות מצליחות עם כסף שאין להן שעלו לפיינל פור אבל לא שילמו כספים. בבני הרצליה זה לא יקרה גם במחיר שלא נהיה בפיינל פור" הוא מספר ומוסיף: "קיבלתי כאן דף חלק, בלי שחקנים בירושה וזה יתרון גדול. אני ואורן עבדנו בסבלנות הקיץ, ולשמחתי זה השתלם לנו כשהצלחנו להביא לקראת סיום הקיץ את שון דאוסון שהוא ישראלי בכיר שמשדרג אותנו מאוד".

ספר על הזרים שבחרתם?

״לקחנו החלטה אסטרטגית שאנחנו הולכים על זרים צעירים עם פוטנציאל שיוכלו לפרוץ אצלנו, כמו שעשו כאן בעבר שחקנים כמו שון ג׳יימס, ברייאנט דנסטון ועוסמאן סיסה. בחרנו ללכת על קו קדמי של שלושה גבוהים זרים שמאוד מגוונים ומשלימים אחד את השני".

למה בחרת להצטרף לבני הרצליה?

"היה לי הכי קל לשבת בוושינגטון, אבל אני אוהב כדורסל ובני הרצליה יקרה לליבי. אני תושב העיר, אימנתי פה במחלקת הנוער יותר מ-20 שנה וברגע שהטלפון צלצל וקיבלתי את ההצעה מאלדד היה לי ברור שאני הולך על זה".

מה המטרות שלך?

"אני רוצה שהאולם יהיה מלא ונהיה בצמרת. זה עוד מוקדם להגדיר מטרות מדויקות, אבל עבדנו מאוד קשה כדי שתהיה העונה בבני הרצליה קבוצה מעולה שקהל ייהנה לראות, והציבור בהרצליה יהיה גאה בקבוצה".

מה יש לך לספר על קידום הצעירים בקבוצה?

"בני הרצליה זה אחד המועדונים שלאורך השנים קידם ופיתח הכי הרבה ישראלים צעירים – נתן להם את הבמה לפרוץ קדימה.גם השנה לקחנו כמה צעירים, יאיר קרביץ שממשיך איתנו לעונה נוספת ואנחנו רוצים לראות אותו ממשיך להתקדם ודורי סהר שחתם אצלנו ל-3 עונות והוא פרויקט ארוך טווח. בנוסף אליהם יש לנו את בוגרי מחלקת הנוער של המועדון – דור ענבי, עידו פוגל ועומרי קופרמן שאנחנו מצפים מאוד לראות אותם מתקדמים העונה".

ספר קצת על החיבור עם אורן והעבודה המשותפת

"כמו שאמרתי כבר אורן מאמן מצוין. אנחנו בקשר אינטנסיבי ועבדנו קשה כדי לבנות קבוצה מצליחה. עכשיו זה השלב הכי מסקרן שצריך לראות שהפאזל מתחבר".

יש טענות ברשתות החברתיות על שיתוף פעולה עם מכבי ת"א. מה אתה יכול להגיד על זה?

"זה קשקוש מוחלט. אני עובד בבני הרצליה במחלקת הנוער כבר יותר מ-20 שנה, אורן אהרוני היה עוזר מאמן כאן שנתיים לפני שהגיע למכבי, הוא מאמן מעולה שמאמן גם את נבחרת הנוער של ישראל ולא היה מבוקש רק אצלנו", מספר אבדיה ומוסיף: "דורי סהר הגיע בעקבות אורן, הוא גם ראה את ההצלחה של המועדון בעשור האחרון עם ישראלים צעירים - את יפתח זיו שהמועדון הזה לקח כשהוא היה שחקן 12 בחיפה ונתן לו הזדמנות להיות שחקן חמישייה, עוז בלייזר ואבירם זליקוביץ' הגיעו מהליגה הלאומית והפכו לשחקני נבחרת ואני לא מדבר בכלל על כרם משעור שהרצליה נתנה לו את הבמה והכלים להצליח והוא עשה את זה בגדול. גם סנדי ראה את הדברים האלה ורצה גם להישאר במרכז והעדיף את ההצעה שלנו על פני הצעות של קבוצות אחרות. אני תמיד רוצה להביא לכאן את השחקנים הטובים ביותר שמתאימים למה שאני והמאמן רוצים, הפעם יצא ששני השחקנים האלו היו בעונה שעברה במכבי ת"א, אני לא רואה בזה ביג דיל. אולי עדיף שכל אחד יתמקד בקבוצה שלו".

מה מחכה לנו בבני הרצליה העונה?

"הרבה הפתעות. אני לא יכול לגלות הכל, אבל נהי קבוצה שמחה וצבעונית מחוץ למגרש ועל המגרש. פעם היו נותנים תואר 'הקבוצה ההוגנת'. אני חושב שאם יתנו פרס העונה לקבוצה הצבעונית אז נזכה בו בטוח, ואני מקווה שנוכל להתמודד העונה גם על תארים אמיתיים".

 

הערב: קרב צמרת מסקרן בהיכל טוטו

הערב: קרב צמרת מסקרן בהיכל טוטו

20/11/2021
צפו: ואן וליט ניצח את אובאסוהן בדרבי

צפו: ואן וליט ניצח את אובאסוהן בדרבי

16/11/2021
קבוצת צמרת: הרצליה גברה על ירושלים

קבוצת צמרת: הרצליה גברה על ירושלים

15/11/2021